Pierwszy dzień w żłobku. Jak przygotować dziecko?
- Деталі
Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka to duże przeżycie dla całej rodziny. Jest to trudny etap zwłaszcza dla rodziców i opiekunów maluszków, którzy mają wątpliwości, czy żłobek będzie odpowiednim miejscem pobytu na czas pracy rodziców dla ich największego skarbu na świecie. Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby przygotować dziecko, choć również i siebie – jako rodzica do pierwszego dnia w żłobku. Zobaczmy, zatem jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w żłobku?
Dlaczego warto posyłać dzieci do żłobka?
Żłobki czy to państwowe, czy jak nasz prywatne, to instytucje, których zadaniem jest pomoc rodzicom w opiece nad dziećmi od momentu ukończenia przez nie 20 tygodnia życia, do osiągnięcia wieku przedszkolnego, czyli skończenia 3 lat. Działanie żłobków podlega surowej weryfikacji i wielu obostrzeniom, które wpływać mają na ogólny poziom bezpieczeństwa w tego rodzaju placówkach. Uregulowane jest ono prawnie ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3. Duże znaczenie ma również wykwalifikowana kadra opiekunów, „cioć”, które z oddaniem, troską i empatią, przejmują na siebie obowiązek sprawowania opieki nad maluszkami.
Posłanie dziecka do żłobka jest niekiedy jedyną możliwą forma powrócenia rodziców do aktywności zawodowej, a dziecko uczy pewności, że pod nieobecność rodzica może zostać pod opieką innych osób i nic złego mu się nie wydarzy. Dzieci „żłobkowe” łatwiej aklimatyzują się w przedszkolach, zwykle są to maluchy odważniejsze, chętniej angażujące się w różnego rodzaju gry i zabawy, jakie organizowane są w placówkach oświatowych. Dzięki możliwości przebywania w grupie rówieśników uczą się zachowań społecznych, zwiększają się ich zdolności poznawcze i behawioralne.
Jak przygotować dziecko do pobytu w żłobku?
Adaptacja dziecka do żłobka może być rozłożona na kilka etapów i właśnie taki sposób według nas jest zazwyczaj najlepszy dla małych dzieci, które „rzucone na głęboką wodę” – długotrwałe rozstanie z mamą, może odczuwać lęk separacyjny. Bardzo ważne jest, aby stopniowo wydłużać czas rozłąki z matką czy głównym opiekunem dziecka, poprzez np. zostawianie maluszka pod opieką babci czy cioci. Dzięki temu damy poniekąd młodemu człowiekowi szanse na oswojenie się z myślą, że mama może na chwilę zniknąć – raz dłuższą, raz krótszą, ale w tym czasie on będzie całkowicie bezpieczny.
Sprawdzonym sposobem, który warto stosować u nieco starszych dzieciaczków, jest organizacja domowego żłobka dla autek, czy maskotek. Wspólna zabawa w odgrywanie ról pozwoli dziecku wspólnie z mamą zapoznać się z regułami i zasadami jakimi „rządzą się” żłobki. Podobny efekt osiągniemy, korzystając z tzw. dni otwartych, w których można odwiedzić żłobek razem i zapoznać się z salami, placem zabaw, co zawsze wywołuje pozytywne skojarzenia u dzieci i pierwsza dłuższa rozłąka z rodzicami nie będzie tak mocno stresująca i szokująca. Proces adaptacyjny jest ważny. Dzięki niemu dziecko nabiera większej ufności w to, że takie zdarzenia jak powrót rodziców do pracy, jego pójście do żłobka, przedszkola nie oznacza, że nagle przestało być kochane.