Czy żłobek jest dobry dla dziecka? Fakty i mity
- Деталі
Urlop macierzyński trwa 12 m-cy i wówczas wielu rodzicowi staje przed dylematem czy zapisać dziecko do żłobka, czy jednak zostać z nim w domu. Zawsze rodzi się pytanie, czy mój maluch zaaklimatyzuje się, czy nie będzie płakał, chorował. Taka decyzja jest sprawą indywidualną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy żłobek jest dobry dla danego dziecka, czy nie. Wokół opieki w żłobku urosło sporo mitów, które często są bardzo wyraziste i o wiele szybciej zapadają w pamięć. Warto jest poznać rzetelne fakty, aby nie dokonać oceny zbyt pochopnie.
Żłobek to przechowalnia dzieci – Mit
Każdy rodzic rozważa jedną kwestię „co jest najlepsze dla mojego dziecka”. Bardzo często to matka musi podjąć decyzję czy posłać dziecko do żłobka i wrócić do pracy, czy może jednak zostać z nim w domu. Chcemy być aktywni zawodowo, a nie każda forma pracy może być wykonywana zdalnie. Niestety w wielu przypadkach w tym momencie wkraczają zatroskani dziadkowie, którzy uważają żłobek za przechowalnię i ognisko chorób. Oczywiście, jeżeli możemy skorzystać z ich pomocy, to taką formę opieki dla naszego dziecka warto rozważyć. Tylko że dziadki też chcą być aktywni zawodowo. Kiedyś do takiej instytucji posyłano dzieci, z którymi rodzice nie mieli co zrobić, a na nianie nie każdego było stać. Żłobek kojarzył się ze stresem i łzami. Dziś jest zdecydowanie inaczej, mamy możliwość wyboru i dopasowania żłobka do naszych potrzeb. Niesłusznie jednocześnie uznaje się żłobek za przechowalnie dzieci, przecież praca nie jest przechowalnią dorosłych.
Dziecko do żłobka musi chodzić – Mit
Z punktu widzenia zapracowanych rodziców pewnie się taki tok myślenia utarł. Dosyć często słyszy się również o tym, że dziecko powinno, a nawet musi chodzić do żłobka. To fikcja, przede wszystkim dziecko musi chcieć tam chodzić. A chęć pojawi się, gdy dziecko będzie odczuwało więcej frajdy niż trudności.
Dziecko chodzące do żłobka musi być, przestać karmione piersią – Mit
Pójście do żłobka to dla dziecka duży stres. Odstawienie piersi oraz pieluchy wcale tej sytuacji nie poprawi. Warto dziecku zapisanemu do żłobka nie odejmować tych elementów, które sprzyjają kojeniu nerwów. Karmienie piersią pozwala znosić trudy procesu adaptacji, uspokajając je.
Jeśli dziecko źle znosi rozstania, to gorzej się zaadaptuje – Fakt
Gdy dziecko tęskni i dodatkowo zostaje umieszczone w środowisku obcym, a jednocześnie źle znosi rozłąkę, wówczas o wiele trudniej jest mu się zaadaptować w środowisko żłobka.
Presja utrudnia adaptację – Fakt
Dziecko, które jest zasypywane lawiną pytań o wrażenia, odczuwa, że dla rodzica jest to ważne. To natomiast wywołuje wewnętrzną presję, która nie przynosi niczego dobrego.
Żłobek daje możliwości rozwoju, lepsze niż dom – Fakt/Mit
Każda placówka niezależnie czy państwowa, czy prywatna zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, która potrafi zorganizować różnego rodzaju zajęcia. Mamy różnorodność zajęć jak: plastyczne, muzyczne, rytmiczne, nauka j. angielskiego. Dzieci w grupie rozwijają się lepiej, mają kontakt z rówieśnikami, stają się samodzielne, uczą się dzielenia zabawkami, to tu mają możliwość nauczyć się radzenia ze swoimi emocjami. Wychowawczynie są bardzo kreatywne, co nie każdemu rodzicowi przychodzi z łatwością. Czasami po prostu brak nam weny twórczej i wówczas nadchodzi nuda, a z nią frustracja i depresja. Jeśli musimy wrócić do pracy, która da nam możliwość pracy zdalnie, pół dnia skupieni przed komputerem nie jesteśmy w stanie poświęcić dziecku tyle czasu, ile potrzebuje.
Wszystko zależy więc od tego, jakie warunki panują w domu, a jakie w żłobku i czy rodzice dziecka są w stanie zapewnić swojej pociesze właściwe metody rozwoju.
Powrót mamy pomaga – Fakt
Gdy dziecko, niezależnie od warunków, ma świadomość, że jego mama zawsze w końcu przyjdzie, wówczas jest spokojne, ponieważ nawet gdy będzie się czuło nieswojo, to będzie oczekiwać przyjścia mamy, które ukoi smutki.
Jednak faktów i mitów jest o wiele więcej, i warto się z nimi zapoznać, żeby dokonać uczciwej oceny sytuacji i dokonać wyboru skorelowanego z naszymi możliwościami.