Żłobek czy niania - na co się zdecydować?
- Szczegóły
Urlop macierzyński nie trwa wiecznie. W końcu przychodzi moment, w którym powrót do pracy jest nieunikniony. Wówczas rodzice mają przed sobą duże wyzwanie związane z organizacją opieki dla pociechy. Najczęściej w grę wchodzą dwie opcje – zorganizowanie opieki w domu lub posłanie dziecka do żłobka. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale na któreś z nich rodzice w końcu muszą się zdecydować. O tym, co jest korzystniejsze zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, piszemy w dalszej części artykułu.
Opieka w domu czy w żłobku?
Współpraca z nianią ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba nigdzie wozić dziecka, gdyż zwykle to opiekunki i opiekunowie przyjeżdżają do domu pracodawcy. Dziecko nie jest też narażone na tak duży stres związany ze zmianą środowiska. Maluch przebywa we własnym domu i czuje się swobodnie w otoczeniu swoich zabawek. Znalezienie wykwalifikowanego i zaufanego opiekuna jest jednak nie lada wyzwaniem. Rodzicom często trudno przekonać się do obcej osoby, a nagłaśniane w mediach historie o nieuczciwych nianiach w tym nie pomagają. Problem stanowi też kwestia finansowa oraz prawo opiekunów do urlopów i zwolnień, podczas których rodzice muszą na własną rękę organizować dodatkową opiekę. Takich problemów nie mają natomiast ci, którzy decydują się posłać maluchy do żłobka.
W żłobku dziecko zawsze jest pod opieką dyplomowanych nauczycieli i opiekunów. Nawet jeśli jeden z nich uda się na zwolnienie, jego miejsce zastępuje inny, a rodzic nie musi zwalniać się z pracy. Najlepszy żłobek prywatny w Gliwicach – Akademia Malucha, dysponuje doświadczoną kadrą opiekunów, którzy uczą poprzez zabawę. Nauczyciele prowadzą różnorodne zajęcia, które stymulują rozwój najmłodszych. Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych i artystycznych, a dodatkowo też może korzystać z zajęć językowych, plastyki sensorycznej, a nawet dogoterapii. Na przewagę żłobków wskazuje również socjalizacja. Maluch ma kontakt z rówieśnikami, co znacząco wpływa na jego rozwój. Dziecko uczy się współpracy oraz samodzielności znacznie szybciej niż pozostając pod opieką nawet najlepszej niani.