Jak wygląda typowy dzień w żłobku?
- Szczegóły
Oddając dziecko po raz pierwszy do żłobka, rodzice nie zawsze czują się pewnie. Często zastanawiają się, czy ich maluch ma na miejscu zapewniony pełen komfort i rozrywkę oraz czy uczestniczy w zajęciach edukacyjnych i stymulujących rozwój. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się opowiedzieć, jak wygląda typowy dzień, jaki dzieci spędzają w naszym żłobku.
Co dzieci robią w żłobku przez cały dzień?
Dziecko oddane do żłobka ma zapewnioną pełną opiekę, smaczne i zdrowe posiłki oraz dostęp do bezpiecznych i rozwijających zabaw – to nie ulega wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, że czas spędzony w żłobku obejmuje szereg aktywności, które są precyzyjnie określone w czasie. Dziś omówimy plan dnia dzieci w wieku pomiędzy 20 miesiącem a 4 rokiem życia.
W naszym żłobku dzień rozpoczyna się już o szóstej rano – to wtedy pojawiają się pierwsi rodzice przywożące swoje pociechy. Ponieważ schodzenie się dzieci trwa do godziny 8:15, do tego czasu maluchy bawią się swobodnie – oczywiście pod czujnym nadzorem opiekunki.
Gdy już wszystkie maluchy są na miejscu, rozpoczynamy czynności higieniczne, a zaraz po nich – pożywne śniadanie, które ma miejsce o godzinie 8:30. Pora śniadaniowa trwa pół godziny, dzięki czemu wszystkie maluchy mogą zjeść we własnym tempie.
Zaraz po posiłku ma miejsce nocnikowanie, które trwa od godziny dziewiątej do 9:15.
Po wszystkich tych czynnościach przychodzi czas na pierwsze ćwiczenia z maluchami – pomiędzy 9:15 a 9:45 opiekunki prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zaraz po nich nadchodzi pora na lekkie i zdrowe drugie śniadanie.
Gdy dzieci zakończą posiłek, o godzinie dziesiątej rozpoczynają się zajęcia dodatkowe – w zależności od dnia są to ćwiczenia muzyczne, plastyczne, ruchowo-taneczne, językowe itp. Jeżeli pogoda dopisuje, przenosimy się wtedy do naszego ogródka, który jest tak przygotowany, by zapewnić maluchom maksymalne bezpieczeństwo.
Prowadzone przez nauczyciela zajęcia mają za zadanie nie tylko zapewnić dzieciom rozrywkę do czasu przyjazdu rodziców lub opiekunów, lecz także pobudzić ich rozwój. Na przykład działania plastyczne i sensoplastyka pomagają im rozwijać zdolności manualne, wyobraźnię oraz wrażliwość estetyczną. Z kolei zajęcia ruchowe stymulują koordynację, świadomość przestrzenną i zdolności motoryczne malucha. Zajęcia konstrukcyjne pomagają natomiast wyćwiczyć postrzeganie ciągów przyczynowo-skutkowych oraz rozumienie konsekwencji własnych działań. Oprócz tego program obejmuje również m.in. zajęcia rytmiczno-umuzykalniające oraz naukę języka angielskiego z wykorzystaniem metody Musical Babies.
O 11:45 znów przychodzi pora na czynności higieniczne. Regularne mycie pod okiem opiekunki pomaga maluchom przyswoić sobie zwyczaj uprawiania systematycznej i starannej higieny osobistej oraz pozwala im przygotować się do posiłku o godzinie dwunastej. Także i on trwa pół godziny, dzięki czemu każde dziecko może w spokoju ukończyć swoją porcję.
O 12:30 następuje czas relaksacji. Maluchy, które nie czują potrzeby udania się na drzemkę, mogą w tym czasie bawić się swobodnie. Relaksacja kończy się o 14:00, kiedy to po raz kolejny odbywają się czynności higieniczne przed podaniem zupki oraz podwieczorku. Czwarty posiłek tego dnia rozpoczyna się o 14:15.
O godzinie szesnastej mają miejsce zabawy swobodne dostosowane do potrzeb dzieci. W naszym żłobku dbamy o to, by dzieci pozostały w kontakcie z przyrodą. Dlatego, jeżeli pogoda na to pozwala, w tym czasie opiekunki idą z maluchami na spacer, a zabawy zostają przeniesione do ogródka. Dzieci, które potrzebują odpoczynku, mogą teraz udać się na drzemkę.
Zabawy trwają do godziny osiemnastej, kiedy to następuje zakończenie dnia i nasi podopieczni zostają odebrani przez rodziców lub opiekunów.